We are gearing up for another successful 2019 Agri-Visions

A two day interactive information event that features tradeshow, keynote speakers, seminars, demonstrations, and special events for the agriculture industry. This event brings under one roof the latest information on both grain and cattle industries. Check out the Border City Seed Show, as it is part of Agri-Visions! 



 

Show Information

Check out our speakers, topics, events and more by reading through our comprehensive Agri-Visions information booklet.  You can also book your conference registration by filling out the back page!  


Tradeshow

Interested in showcasing your products at this year's Agri-Visions?  Complete and return the tradeshow application by clicking the button below:

MAJOR SPONSORS

Sponsors


Border City Seed Show

The Brett Young Border City Seed Show is back! Seed samples entered from across Alberta and Saskatchewan. 

Congratulations to our winners!

Border City Seed Show Results 2018

57 Entries, including 1 Display only (Fava Beans)

 

WHEAT DIVISION sponsored by: FP GENETICS

Class 1 HRS/HWS Wheat

Sponsors: E .I. DUPONT CANADA COMPANY & BIOVISION SEED LABS

1st – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

2nd – Gregoire Seed Farms Ltd, North Battleford, SK

3rd – Harbin Seed Farm Ltd, Rivercourse, AB

4th – Sand's Seed Farm Ltd, McLaughlin, AB

5th – Sand's Seed Farm Ltd, McLaughlin, AB

Class 2 CPS Wheat

Sponsors: CANTERRA & HUSKY ENERGY ETHANOL

1st – Sand's Seed Farm Ltd, McLaughlin, AB

2nd – Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

3rd – Keith & Terry Lee Degenhardt, Hughendon, AB

4th – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

 

BARLEY DIVISION sponsored by: SECAN

Class3 Feed Barley

Sponsors: CROP PRODUCTION SERVICES & SYNGENTA

1st – Kerry & Naomi Degenhardt, Hughendon, AB

2nd – Raymond Pare, Wainwright, AB

3rd – Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

4th – Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

5th – Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

Class 4 Malt Barley

Sponsor: RICHARDSON PIONEER - Vermilion

1st – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

2nd – Harbin Seed Farm Ltd, Rivercourse, AB

3rd – Harbin Seed Farm Ltd, Rivercourse, AB

 

Oat Division sponsored by: RICHARDSON PIONEER - Marshall

Class 5 Oat Division

  • 1st – Ryan Wilfing, Meadow Lake, SK

  • 2nd - Kerry & Naomi Degenhardt, Hughendon, AB 

  • 3rd - Sand's Seed Farm Ltd, McLaughlin, AB

  • 4th - Sand's Seed Farm Ltd, McLaughlin, AB

 

FLAX DIVISION sponsored by: SASKATCHEWAN FLAX DEVELOPMENT COMMISSION

Class 6 Flax Division

  • 1st – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

  • 2nd - Raymond Pare, Wainwright, AB

  • 3rd - Harbin Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

  • 4th - Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

  • 5th - Sand's Seed Farm Ltd, McLaughlin, AB

 

PEA DIVISION sponsored by: DISTRICT 35 ADD BOARD

Class 7 Peas (Yellow or Green)

Sponsor: BAYER CROP SCIENCES

1st – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

2nd – Raymond Pare, Wainwright, AB

3rd – Harbin Seed Farm Ltd, Rivercourse, AB

4th – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

5th – Sand's Seed Farm Ltd, McLaughlin, AB

 

FORAGE DIVISION sponsored by: PICKSEED

Class 8 Brome & Other Large Seed Grasses

Sponsor: PICKSEED

1st – John Nikkels Jr., Coaldale, AB

2nd – Kees Von Gorderen, Picture Butte, AB

3rd – Dan Munro, Rockyford, AB

4th – Gerald Geeraert, Rockyford, AB

Class 10 Junior

Sponsors: SAND’S SEED FARMS & HARBIN SEED FARM LTD

1st – Aubrey Wilfing, Meadow Lake, SK

2nd – Bree Harbin, Rivercourse, AB

3rd – Ethan Harbin, Rivercourse, AB

Class 11 Display Only - Faba Beans

Sponsors: COUNTY OF VERMILION RIVER AGRICULTURAL SERVICE BOARD

N/A – Harbin Seed Farm Ltd., Rivercourse, AB

 

Grand Aggregate Winners

Grand Aggregate Cereal Seed Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Sponsored by: CARGILL

Grand Aggregate OilSeed –Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Sponsored by: DOW AGROSCIENCES

Grand Aggregate Pulse Seed –Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Sponsored by: B.A.S.F. CANADA INC.

Grand Aggregate Forage Seed – John Nikkel Jr., Coaldale, AB

Sponsored by: BRETT YOUNG

Grand Aggregate Seed Cleaning Plant Award – Battle River Seed Cleaning Co-Op Ltd., Paradise Valley, AB

Sponsored by: LMC – LEWIS M CARTER MFG (CANADA) LTD.

 

Grand Champion Winners

Grand Champion Wheat – Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Grand Champion Barley – Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Grand Champion Oat - Ryan Wilfing, Meadow Lake, SK

Grand Champion Flax/Linola - Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Grand Champion Pea Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Grand Champion Forage - John Nikkel Jr. Coaldale, AB

Grand Champion Junior – Aubrie Wilfing, Meadow Lake, SK

 

Grand Exhibitor 2017 Border City Seed Show

Sponsored by: SYNERGY CREDIT UNION & SERVUS CREDIT UNION

Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK