AgriVision-LogoH_LloydEx_2018.jpg

Thank you for everyone who attended a very successful 2019 Agri-Visions!

A two day interactive information event that features tradeshow, keynote speakers, seminars, demonstrations, and special events for the agriculture industry. This event brings under one roof the latest information on both grain and cattle industries. Check out the Border City Seed Show, as it is part of Agri-Visions! 

Show Information

Check out our speakers, topics, events and more by reading through our comprehensive Agri-Visions information booklet.  You can also book your conference registration by filling out the back page!  

Tradeshow

Interested in showcasing your products at this year's Agri-Visions?  Complete and return the tradeshow application by clicking the button below:

MAJOR SPONSORS

Sponsors


Border City Seed Show

The Brett Young Border City Seed Show is back! Seed samples entered from across Alberta and Saskatchewan. 

Congratulations to our winners!

Border City Seed Show Results 2019

57 Entries, including 2 Display only (Fava & Soy Beans)

 

WHEAT DIVISION sponsored by: FP GENETICS

Class 1 HRS/HWS Wheat

Sponsors: SGS Biovision

1st – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

2nd – Harbin Seed Farm Ltd, Rivercourse, AB

3rd –Raynda Seeds Ltd, Wainwright, AB

4th – Wilfing Farms Ltd, Meadow Lake, SK

5th – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

Class 2 CPS Wheat

1st – Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

2nd – Wilfing Farms Ltd, Meadow Lake, SK

3rd – Wilfing Farms Ltd, Meadow Lake, SK

4th – Degenhardt Seeds, Hughenden, AB

5th - Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

 

BARLEY DIVISION sponsored by: SECAN

Class3 Feed Barley

Sponsors: Nutrian Ag

1st – Degenhardt Seeds, Hughenden, AB

2nd – Wilfing Farms Ltd, Meadow Lake, SK

3rd – Degenhardt Seeds, Hughenden, AB

4th – Raynda Seeds Ltd, Wainwright, AB

5th – Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

Class 4 Malt Barley

Sponsor: RICHARDSON PIONEER - Vermilion & Syngenta

1st – Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

2nd – Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

3rd – Lefsrud Seed & Processors Ltd. Viking, AB

4th - Harbin Seed Farm Ltd, Rivercourse, AB

5th - Harbin Seed Farm Ltd, Rivercourse, AB

 

Oat Division sponsored by: RICHARDSON PIONEER - Marshall

Class 5 Oat Division

  • 1st – Degenhardt Seeds, Hughenden, AB

  • 2nd - Lefsrud Seed & Processors Ltd. Viking, AB

  • 3rd - Selte Farms, Vermilion, AB

 FLAX DIVISION sponsored by: SASKATCHEWAN FLAX DEVELOPMENT COMMISSION

Class 6 Flax Division

Sponsor: ALL IN FARM SERVICES

  • 1st – Degenhardt Seeds, Hughenden, AB

  • 2nd - Lefsrud Seed & Processors Ltd. Viking, AB

  • 3rd - Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

PEA DIVISION sponsored by: DISTRICT 35 ADD BOARD

Class 7 Peas (Yellow or Green)

Sponsor: BAYER CROP SCIENCES & CANTERRA SEEDS

1st – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

2nd – Harbin Seed Farm Ltd, Rivercourse, AB

3rd – Gregoire Seed Farm Ltd, North Battleford, SK

4th – Wilfing Farms Ltd, Meadow Lake, SK

5th – Raynda Seeds Ltd, Wainwright, AB

 

FORAGE DIVISION sponsored by: LLOYDMINSTER & DISTRICT COOP

Class 8 Brome & Other Large Seed Grasses

Sponsor: PICKSEED

1st – Hans Olsen

2nd – Trent Clark

3rd – Kees Van Garderen

Class 10 Junior

Sponsors: SAND’S SEED FARMS & HARBIN SEED FARM LTD

1st – Ethan Harbin, Rivercourse, AB

2nd – Bree Harbin, Rivercourse, AB

3rd – Sydney Svean, Rivercourse, AB

4th - Colby Svean - Rivercourse, AB

Class 11 Display Only - Faba Beans & Soy Beans

Sponsors: COUNTY OF VERMILION RIVER AGRICULTURAL SERVICE BOARD

N/A – Harbin Seed Farm Ltd., Rivercourse, AB

 

Grand Aggregate Winners

Grand Aggregate Cereal Seed Di-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

Grand Aggregate OilSeedDegenhardt Seeds, Hughenden, AB

Grand Aggregate Pulse Seed –Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Sponsored by: B.A.S.F. CANADA INC.

Grand Aggregate Forage Seed – Hans Olsen

Grand Aggregate Seed Cleaning Plant Award – Battle River Seed Cleaning Co-Op Ltd., Paradise Valley, AB

Sponsored by: LMC – LEWIS M CARTER MFG (CANADA) LTD.

 

Grand Champion Winners

Grand Champion WheatDi-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

Grand Champion BarleyDi-Al Seed Co. Inc, Rivercourse, AB

Grand Champion Oat - Degenhardt Seeds, Hughenden, AB

Grand Champion Flax/Linola - Degenhardt Seeds, Hughenden, AB

Grand Champion Pea Gregoire Seed Farm, North Battleford, SK

Grand Champion Forage - Hans Olsen

Grand Champion Junior – Ethan Harbin, Rivercourse, AB

 

Grand Exhibitor 2019 Border City Seed Show

Sponsored by: SYNERGY CREDIT UNION & SERVUS CREDIT UNION

Degenhardt Seeds, Hughenden, AB